• Żubry
  • Sarny

13.08.2016 Koncert z cyklu „Różnogłosie” - relacja

13.08.2016 Koncert z cyklu „Różnogłosie” - relacja

13 sierpnia odbył się trzeci koncert z cyklu „Róznogłosie”. Na scenie prezentowały się amatorskie ludowe i estradowe zespoły muzyczne...

13 sierpnia odbył się trzeci koncert z cyklu „Róznogłosie”. Na scenie prezentowały się amatorskie ludowe i estradowe zespoły muzyczne reprezentujące białoruska mniejszość narodową, bądź też mające w swoim repertuarze muzykę białoruską. Imprezę otworzył prezes Towarzystwa Przyjaciół Białowieży Marek Zubrycki, po czym głos został przekazany dla prowadzącego koncert pana Jana Karczewskiego. Tym razem ponownie gościliśmy dwa zespoły, które przyjechały do nas z gminy Mielnik, a konkretnie zespół „Krynica” z Radziwiłłówki oraz zespół „nowina” z Moszczony Królewskiej. Obie grupy wystąpiły a capella mimo, iż mają akompaniatorów, ale z przyczyn personalnych nie mogli towarzyszyć śpiewakom, to i tak zespoły świetnie sobie poradziły wprowadzając publikę w klimat białoruskiego folkloru. Między gośćmi z gminy Mielnik wystąpił zaprzyjaźniony zespół „Żawaranki” z niedalekiego Mochnatego. Na zakończenie zabawę w białoruskich klimatach zagrał zespół „Progres” z Hajnówki.

Przed nami czwarty (ostatni) już koncert z cyklu „Różnogłosie” zaplanowany na sezon letni 2016, na który serdecznie Państwa zapraszam.

Koncert „Różnogłosie” odbywają się w ramach realizacji zadania „Różnogłosie – cykl prezentacji muzycznych białoruskiej mniejszości narodowej”. Organizatorami wydarzeń są Towarzystwo Przyjaciół Białowieży przy współpracy z Białowieskim Ośrodkiem Kultury. Projekt jest realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Urzędu marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Serdeczne podziękowania dla partnerów, którymi są Urząd Gminy Białowieża, Nadleśnictwo Białowieża, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży, OSP Białowieża oraz Hajnowski Dom Kultury.

Tekst: Marek Zubrycki
Zdjęcia: Michał Buszko