• Żubry
  • Sarny

NARODOWE CZYTANIE - relacja

NARODOWE CZYTANIE - relacja

NARODOWE CZYTANIE ,,WESELA” S. WYSPIAŃSKIEGO W BIAŁOWIEŻY

2 września 2017 roku odbyło się w Białowieży czytanie znakomitego dramatu narodowego, jakim jest  ,,Wesele” S. Wyspiańskiego, niezwykłej opowieści o Polsce i Polakach, o naszych narodowych zwycięstwach, porażkach, ale też o szlachetnych postaciach historycznych godnych  naśladowania do dziś. Przypomnieliśmy sobie tego dnia niepowtarzalny nastrój ,,Wesela” ale też przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Nie obyło się bez humoru, ironii i chyba jednak bardzo współczesnej refleksji.

Oprawę stanowiła muzyka z epoki. Splendoru wystąpieniu lektorów nadał koncert sygnałów w wykonaniu Pana Andrzeja Nieźwiedzia z Narewki. Serdecznie dziękujemy.

Wybrane fragmenty ,,Wesela” S. Wyspiańskiego czytali: Bogumiła Jędrzejewska, Elżbieta Laprus, Krzysztof Zamojski, Wojciech Szymanowski, Krzysztof Petruk oraz Ewa i Dariusz Woszczyńscy.

Z inicjatywą zorganizowania w Białowieży Narodowego Czytania, które odbywa się w Polsce pod patronatem Pary Prezydenckiej,  wystąpiła Gminna Biblioteka im. Igora Newerlego w Białowieży, była też organizatorem spotkania.. Słowo wstępne wygłosiła   bibliotekarka p. Ludmiła Osakowicz.

Serdecznie dziękujemy TV Podlasie za sfilmowanie pierwszego w Białowieży Narodowego Czytania.

Dziękujemy widowni za wielką życzliwość i zachęceni tegorocznym czytaniem na role w grupie czekamy na kolejną ciekawą propozycję.Elżbieta Laprus