• Żubry
  • Sarny

Norweskie arcydzieło w stodole

Norweskie arcydzieło w stodole

Teatr w Teremiskach serdecznie zaprasza 24 sierpnia o godz. 19.00 na spektakl norweskiego teatru Visjoner Teater

Teatr w Teremiskach serdecznie zaprasza 24 sierpnia o godz. 19.00 na spektakl norweskiego teatru Visjoner Teater pt. "Błogosławieństwo ziemi" (norw. "Markens grøde") na podstawie wybitnego dzieła Knuta Hamsuna, za który autor dostał nagrodę Nobla w 1920 roku. Spektakl powstał z myślą o wystawianiu go w stodołach. W latach 2006 - 2015 zobaczyło go około 25 000 widzów w stodołach na terenie całej Norwegii, często w bardzo odległych jej zakątkach.

Adaptacja i reżyseria Yngve Sundvora kładzie nacisk na proste wartości takie jak skromność - trzeba zasiać nasiona, zanim będzie można zbierać plony i napełniać stodołę. Ta metafora odnosi się też do wspólnego życia obojga bohaterów, Isaka i Inger, ich miłości do siebie nawzajem, nad którą stale trzeba czuwać, wiedząc, że nic nie rośnie, jeśli nie zainwestuje się w to czasu i wysiłku.
"Błogosławieństwo ziemi", arcydzieło norweskiej literatury, to opowieść o pionierskim Isaku, poszukującym własnego kraju na północy, i kobiecie Inger, idącej ku niemu przez góry. Razem tworzą życie, budując gospodarstwo i rodzinę Sellanrå. Na okładce polskiego wydania czytamy: "Ten niezwykły poemat prozą, wyrażający zachwyt dla tajemnic życia i natury, wyrósł z poczucia zagrożenia cywilizacją i wydarzeniami historycznymi. Mimo to jest dziełem pełnym optymizmu i nadziei: ucieczki od poczucia bezsensu i zwątpienia Hamsun radzi szukać w powrocie do korzeni człowieczeństwa, w odkrywaniu wciąż na nowo łączności z prawami przyrody i całym wszechświatem. Organiczne zespolenie z absolutem nadaje surowym i prostym bohaterom powieści wymiar poetycki i uniwersalny" (Świat Literacki 2005).

Oglądanie spektaklu nie wymaga znajomości języków obcych.

Aktorzy:  Gard B. Eidsvold oraz Juni Dahr
Adaptacja i reżyseria:  Yngve Sundvor
Muzyka:  Lars Horntveth i Tore Brunborg
Producent: Marianne Roland
Światła: Frank Tangen

Wstęp wolny.