• Żubry
  • Sarny

Portugalskie klimaty w Białowieży

Portugalskie klimaty w Białowieży

Pokaz filmów o Lizbonie, spotkanie z kuratorem Carlosem Ramosem oraz koncert muzyki portugalskiej João de Sousa - to wszystko 9 grudnia o godz. 18.00 w Białowieży...

Pokaz filmów o Lizbonie, spotkanie z kuratorem Carlosem Ramosem oraz koncert muzyki portugalskiej João de Sousa - to wszystko 9 grudnia o godz. 18.00 w Białowieży w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, na który zaprasza Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

Zestaw filmów TU, W LIZBONIE – MIEJSKIE EPIZODY/ AQUI, EM LISBOA – EPISÓDIOS DA VIDA DE UMA CIDADE (83’)
Witajcie w Lizbonie: mamy tu syreny nad Tagiem i ptaki latające nad starym miastem; szalonych naukowców i śpiewające ryby; zagubione przewodniki turystyczne i zagubionych turystów; fado i smutne gitary. Pomyślicie sobie: co za dziwne miasto, ale to nieprawda. W Lizbonie chodzi o bycie innym, sarkastycznym, przyjaznym dla obcokrajowców nawet w czasach kryzysu gospodarczego. Różnych reżyserów zafascynowały te nasze osobliwości. A nas zafascynowali ci reżyserzy. Miasto w ich filmach za każdym razem jest inne. Tu, w Lizbonie to cztery nowele, wyreżyserowane przez Denisa Cote, Dominga Sotomayor, Gabriela Abrantes i Marie Losier dla uświetnienia dziesiątej rocznicy IndieLisboa – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych. Ich filmy nagrodzono w poprzednich edycjach naszego festiwalu i to właśnie tych czterech twórców wybrano do uczczenia wartości niezależnej produkcji filmowej.

Program:
Excursions, Denis Côté, Portugal/Canada 2016, 23’
Freud und Friends, Gabriel Abrantes, Portugal/Switzerland 2015, 23’
L'Oiseau de la Nuit, Marie Losier, Portugal/France 2015, 20’
Los Barcos, Dominga Sotomayor, Portugal/Chile 2015, 20’

Gościem w Białowieży będzie kurator pokazu: Carlos Ramos, a na zakończenie wieczoru wystąpi portugalski muzyk z Porto - João de Sousa - wokalista, gitarzysta i kompozytor. João de Sousa gra muzykę portugalską, ale czerpie też inspiracje z jazzu, reggae, hip-hopu i muzyki alternatywnej, a czasem nawet polskiej muzyki tradycyjnej.

Wydarzenie odbędzie się w Białowieży w Kinie Żubr, ul. Sportowa 1. Wstęp wolny!

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Współorganizator: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia - Uniwersytet Powszechny w Teremiskach (ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Więcej:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka

Dziękujemy Białowieskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie sali Kina Żubr.

O festiwalu:

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – swoisty kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – zaczyna drugą dekadę swojego istnienia. Tegoroczna, 11. edycja imprezy odbędzie się od 7 do 11 grudnia.
Festiwal po raz kolejny zagości z filmowymi pokazami w Białymstoku i ośmiu innych podlaskich miejscowościach, odwiedzi kina, galerie, ośrodki kultury i kluby, licea i białostocki uniwersytet, miejski stadion i Pałac Branickich.

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 121 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Widzowie zobaczą także specjalne projekcje filmów krótkometrażowych z całego świata, m.in. z Iranu, Armenii, Kanady i Indii. Ogółem, w ciągu pięciu dni można będzie obejrzeć ponad 250 krótkometrażówek!

Międzynarodowe Jury oceni filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Inne Jury przyjrzy się filmom w nowym konkursie eksperymentów i video-artów (Na skraju), jurorami będą także dzieci (konkurs Kids) i trochę starsza publiczność (konkurs Music video). Już tradycyjnie widzowie przyznają też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra. Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

ŻUBROFFKA to przede wszystkim filmy, ale w programie znalazły się także energetyczne koncerty.