• Żubry
  • Sarny

Spotkanie opłatkowe w Białowieży

Spotkanie opłatkowe w Białowieży

24 grudnia 2016 roku o godz. 12.00 rozpoczęło się gminne Spotkanie Opłatkowe w Białowieży...
Bóg najbardziej potrzebuje ludzi
J. Szczawiński

Dzień był szczególny – Wigilia Bożego Narodzenia w kościele katolickim – życzenia też były bardzo ciepłe zarówno dla wyznawców prawosławia, jak i dla katolików. Składali je ks. Proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciatka Jezus ks. Bogdan Popławski i ks. wikariusz parafii pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży ks. Walery Piotrowski oraz władze Gminy Białowieża: Wójt Gminy Grzegorz Kasprowicz, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Zamojski oraz Wiceprzewodnicząca Rady Elżbieta Laprus, która prowadziła spotkanie. Życzono Opieki Bożej, spokoju, miłości, wybaczenia, obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia jak za dziecięcych lat, ze szczególnym szacunkiem. Zgromadzili się mieszkańcy i turyści, aby w tym szczególnym dniu łamać się opłatkiem, podzielić prosforą i złożyć sobie serdeczne życzenia.

Stoły przed Urzędem Gminy w Białowieży były tego dnia zastawione obficie potrawami wigilijnymi przez zaprzyjaźnione hotele i restauracje białowieskie. Można było skosztować znakomitych pierogów, barszczu czerwonego z pasztecikami, karpia w galarecie, śledzia na słodko na pumperniklu, makiełek czy kulebiaka. Wszystko to za sprawą życzliwości właścicieli hoteli, restauracji i pensjonatów:
Restauracji Carska, Hotelu Białowieski, Restauracji Parkowa, Pensjonatu GAWRA, Piekarni HERMES, Pensjonatu UNIKAT oraz Pensjonatu  WEJMUTKA.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom a także Gminnej Bibliotece Publicznej im. I. Newerlego w Białowieży za przygotowanie stołu i pomoc w organizacji Opłatka. Dziękujemy Brygadzie Gminnej oraz Białowieskiemu Ośrodkowi Kultury za współpracę.

Ubogaceniem tegorocznego Opłatka był towarzyszący życzeniom występ Chóru z Hajnówki pod dyrekcją Pani Wiki Kociubajło, który profesjonalnie zaśpiewał kolędy katolickie i prawosławne. Bardzo dziękujemy.
       
Wszystkim Państwu biorącym udział w  Spotkaniu Opłatkowym składamy serdeczne podziękowania, szczególnie naszym mieszkańcom i turystom, którzy przybyli na tę uroczystość i łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia czcząc najbardziej rodzinne ze Świąt - Boże Narodzenie.            
Do zobaczenia w przyszłym roku na najpiękniejszym z gminnych spotkań.

Tekst: Elżbieta Laprus
Zdjęcia Marek Zubrycki